Kaip išsirinkti vėdinimo sistemą?

 • Renkantis vėdinimo įrenginį, svarbiausi du kriterijai yra vėdinimo įrenginio našumas ir šilumokaičio tipas. Išsiaiškinus šiuos kriterijus pasiriknti įrenginį bus kur kas lengviau.

  Vėdinimo įrenginio našumas

       Šis parametras parodo kokį oro kiekį vėdinimo įrenginys gali tiekti į patalpas. Kad preliminariai paskaičiuoti reikiamą oro kiekį namui reikia patalpų tūrį padauginti iš oro kaitos. Pakankamas šviežio oro kiekis užtikrins komfortišką ir sveiką namų aplinką.

       Oro kaita parodo kiek kartų per valandą patalpose keičiasi oras. Rekomenduojama, kad visas ptalpoje esantis oras pasikeistų per 0,6- 1,0 valandą.

  Pavyzdžiui, 150 m2 (patalpų aukštis H=2,5 m) namui vėdinimo įrenginio našumas turėtų būti toks: 150 m2 x 2,5 m x 0.6 (oro kaita) = 198 m3/h.

       Žinant reikiamą oro kiekį namui belieka apsispręsti dėl rekuperatoriaus šlumokičio tipo.

   

  Vėdinimo įrenginio šilumokaičio tipas

  Šiluma vėdinimo sistemoje grąžinama šilumokaičio pagalba. Jo našumas priklauso nuo lauko parametrų.

  Dažniausiai sutinkami šilumokaičių tipai:

  1. Plokštelinis;

  2. Priešpriešinių srautų plokštelinis;

  3. Rotacinis šilumokaitis.

  Priešpriešinų srautų šilumokaitis yra tobulesnė ir efektyvesnė plokštelinio šilumokaičo versija.

  Švelnesnio klimato šalyse ypač efektyviai dirba ploškteliniai priešpriešinių srautų šilumokaičiai.

   

                                   Plokštelinis šilumokaitis                                                                   Priešpriešinių srautų plokštelinis šilumokaitis                                    Rotacinis šilumokaitis

               

  Plokštelinis šilumokaitis. Tai šilumokaitis sudarytas iš atskirų plokštelių sudėtų viena šalia kitos. Tarp plokštelių teka oras, per vienų plokštelių plyšius teka šaltas lauko oras, o per kitus tarpus šiltas šalinamas patalpų oras. Per plonas plokštelių sieneles šiluma perduodamatiekiamam švariam lauko orui. Šio tipo  šilumokaičiai turi užšalimo tikimybę, nes ore esanti drėgmė užšąla tarp plokštelių.Siekiant to išvengti vėdinimo įrenginys mažina iš lauko paduodamo šalto oro kiekį ir padidina šilto iš patalpų šalinamo oro kiekį, kad tarp plokštelių susikaupęs šerkšnas ar ledas nutirptų. Esant labai žemai lauko temperatūrai, ir nesugebant atitirpinti plokštelių vėdinimo įrenginys gali visai sustoti. Kad to išvengti, taikomas kitas plokštelinio šilumokaičio atitirpinimo būdas. Kai dėl susikaupusio ledo šilumokaičio oro pralaidumas sumažėja, atsidaro apylankos sklednė, kuri uždaro šalto lauko oro tiekimą per šilumokaitį, o nukreipia jį tiesioginiu kanalu į patalpas. Kad šaltas oras nebūtų teikiamas į patalpas, įsijungia elektrinis pašildytuvas.

  Priešpriešinių srautų plokštelinis šilumokaitis. Šio tipo įrenginiai paremti plokštelinio šilumokaičio principu, tik yra ilgesni ir turi daug didesnį darbinį paviršiaus plotą. Šilumokaičio kanalai išdėstyti ne tik plokštelėmis, bet ir šachmatų principu, todėl šiluma perduodama ne 2-iem paviršiais kaip kryžminiuose šilumokaičiuose, o 4-iais paviršiais. Šio tipo vėdinimo įrenginių temperatūrinis efektyvumas yra didžiausias lyginant su kitais tipais.  Yra užšalimo tikimybė, kurio atitirpimo procesas toks pats kaip plokštelinio šilumokaičio.

  Rotacinis šilumokaitis. Šio tipo vėdinimo įrenginio šilumokaitis yra kaip didelis bugnas, sudarytas iš mažo skersmens vamzdelių. Jis patalpintas į vėdinimo įrenginį taip, kad viena jo pusė pertveria oro ištraukimo kanalą, o kita- oro padavimo kanalą. Iš patalpų ištraukiamas oras teka per rotoriaus vamzdelius ir sušildo juos. Lėtai besisukdamo šilumokaičio (rotoriaus) vamzdeliai sušyla nuo išmetamo šilto oro ir atsiduria padavimo kanale. Šaltas lauko oras, tekėdamas per šiuos vamzdelius sušyla ir taip atgauname šilumą. Atvėsę vamzdeliai vėl keliauja link išmetimo kanalo ir procesas nuolatos kartojasi. Šio tipo šilumokaičiai neužšąla.